ספקטרום הוא ארגון ללא מטרות רווח (חל”צ) אשר מהווה בית קהילתי לתרבות ואומנות בירושלים. הארגון הוקם בשנת 2018 במטרה לקדם ולהנגיש מגוון רחב מאוד של תחומים מעולמות התרבות והאומנות, לרבות ובדגש מתן במה לאמנים צעירים בתחילת דרכם ועידודם להישאר בירושלים, מתן במה מיוחדת לעולם המוסיקה, הספרות, השירה הדבורה, ההרצאות, סצנת האומנות הפלסטית הירושלמית ועוד…

חזון העמותה הוא להיות נושאת הדגל בכל הקשור לתרבות ואומנות בירושלים. מאז ייסודה, ספקטרום הקימה מרכז מוסיקה עשיר במיוחד שמעלה כ-15 הופעות מוסיקה חיות בחודש מידי חודש, (נכון להיום הפיקה ספקטרום מעל 1,100 הופעות חיות, כולל פסטיבלים, עשרות מפגשי ספרות, מאות הרצאות ויותר מ-50 תערוכות אומנותיות וכיתות אומן, ובכך מנגיש ספקטרום מגוון רחב מאוד של ז’אנרים למנעד רחב מאוד של אוכלוסייה, ושותפה פעילה בעיצוב התרבות והאומנות בירושלים. 

כל אירועי התרבות בספקטרום מלווים בצוותים מקצועיים מהשורה הראשונה. את תחום המוסיקה מלווה מנהל אמנותי ומתאמת הפקות. את תחום הספרות מובילה עורכת ומנחה מהשורה הראשונה של הכותבים בישראל. את תחום האמנות הפלסטית מלווים 2 אוצרים מקצועיים וצוות תליית תערוכות. כל אירועי התרבות מוקלטים ומוצעים ליוצרים המופיעים בשלמותם ו/או קליפים ערוכים מתוכם להמשך קידום הקריירה שלהם. כל אירועי התרבות מגובים בקמפיינים שיווקיים, ואירועי שיא וסדרות עוברים מיתוג עיצובי ברמה גבוהה.

ספקטרום מייצרת מידי חודש, מזה למעלה מ-4 שנים (כולל בתקופת הקורונה באופן דיגיטלי או היברידי), שיגרת אירועי תרבות ואמנות, שרובם מתרחשים בחלל התרבות של נוקטורנו Live, במדרחוב  בצלאל 7, כמו לדוגמה:

מוסיקה

 • הופעות חיות של מוזיקאים והרכבים ירושלמים, הן בתחילת דרכם והן כאלה שכבר הוציאו אלבום ראשון או יותר – תמר ונתנאל, יונינה, מיכאל ושמרית גריילסאמר, האחיות ג’משיד, דנה ברגר, יונתן בלומנפלד ועוד ועוד…
 • הופעות חיות של זמרים והרכבים ישראלים מהשורה הראשונה – מרינה מקסימיליאן, נגה ארז, נעם רתם, מורין נהדר, אלדד ציטרין, אלון עדר, עלמה זוהר, אריק ברמן, מאור כהן, איה כורם, אפרת גוש, קטיפה שחורה, פורסט, בינת אל פאנק, ענא עראף ועוד ועוד…
 • הופעות חיות של זמרים אורחים מחו”ל, כמו תיאודורה אתנסיו, וסיליס ציצניס ומריקה נינו, ערב מחווה לחייו ושיריו של מָרְקוֹס וָאמְואקָארִיס, ועוד ועוד
 • ערבי ספוקן וורד בשיתוף פואטרי סלאם ישראל
 • ערבי מוזיקה ייחודית כמו בפסטיבל ירושלים לאמנויות שמארח מידי שנה 5-3 אירועים
 • ליין חודשי קבוע של הופעות דראג, ומסיבות בשיתוף עם ארגוני הלהט”בים השונים בעיר
 • פיתוח ליינים ייחודיים כמו לדוגמה: ליין חודשי קבוע של הופעות דראג, ליין המחבר בין זמרי היפהופ יהודים וערבים וכדומה

 

ספרות

ספקטרום מאמינה שבעזרת דרכה הייחודית להפקת אירועי ספרות רב-תחומיים המשלבים תכנים מעולמות תרבות נוספים, ביכולתה להנגיש ספרות למנעד רחב של קהלים שייחשפו לעולם נפלא זה ואף להחזיר עטרה ליושנה.

השנה מפיקה ספקטרום ליין ספרותי-מוסיקלי ‘זה הסיפור’, אירועים שנעים בין כל העולמות – וחוזרים למקום שבו הכל קורה. ירושלים, בעריכה ובהנחיה של כרמית ספיר ויץ.

עד כה התקיימו השנה 3 אירועים מרשימים במיוחד:

 • מפגש עם פרופ’ עדי וולפסון לרגל השקת ספרו בגוף ולא רק בו בליווי מופע טרנס ספרותי מוסיקלי בהשתתפות הדראגיסטיות דיווה די וקיארה דופלה
 • מפגש עם פרופ’ יאיר זקוביץ, חתן פרס ישראל למקרא, על מה שבאמת כתוב בתנ”ך, בליווי מוסיקלי של עירן צנחני
 • השקה ירושלמית של ספרה של יוכי ברנדיס – כשאלוהים היה צעיר, בליווי מוסיקלי של עמית אולמן (פדרו גראס)

בהמשך השנה צפויות עוד שילובים ספרותיים מוסיקליים ייחודיים.   

הרצאות על הבר

מגוון רחב של הרצאות על הבר בשיתוף קהילת המח הירושלמית באוניברסיטה העברית, המכון לארכיאולוגיה, רפואת שיניים, מדעי היהדות, מכללת דוד ילין, פאנזינג, דורון פישלר ועוד.

 

קולנוע ותיאטרון

שיתופי פעולה עם תיאטרון החאן, תיאטרון פסיק, האינקובטור, דורון פישלר (עין הדג);

השתתפות בהצגות ועריכת ובאירועי מוזיקה ברחבי הארץ.


אמנות פלסטית

ספקטרום, אשר חרטה על דגלה להנגיש את סצנת האמנות הפלסטית העשירה הרוחשת בירושלים, שואפת להוות בית לקהילת היוצרים הירושלמית בכלל וזו של מרכז העיר בפרט.

ספקטרום שואפת, לקרב ליוצרים, במקום שבו הם רואים “בית”, שיגרת אירועים בתחום האמנות הפלסטית: תערוכות בחללי תצוגה, סדנאות, כיתות אמן ועוד, שיהפכו למרכז יצירה אמנותית מקומית בלב העיר ירושלים וימשכו קהלים מכל רחבי הארץ – פיזית ואונליין.

מיקומה של ספקטרום, בין מוסדות לאמנות ובתי הספר לאמנות – האקדמיה בצלאל, גלריה שץ, בית האמנים, בית מזי”א, מרכז ז’ראר בכר ומתחם מנורה החדש, אליו צפויים להגיע בתי הספר לאמנות חזותית – מייצר צומת מרכזית שתחבר בין “בית הספר” העתיק ביותר לאמנות –בצלאל לבין “בית הספר” החדש ביותר לאמנויות – מתחם מנורה – ומהווה בית טבעי לאמנים.

מידי כחודש וחצי מושקת תערוכה בחלל התרבות של נוקטורנו Live, בשיתוף פעולה עם גלריית המלכים בירושלים, בנוסף לתערוכה בקומת הקפה ובתוך גלריה בקומת המעצבים במתחם – First Floor. מכל תערוכה נבחרת תמונה מייצגת שמודפסת כפוסטר בגודל A3 על גבי התוכנייה החודשית של המופעים שמחולקת באלפי עותקים.

בנוסף, מתקיימים אירועים ייחודיים כמו השתתפות בפרויקטים ייחודיים כמו:

 • כיתות אמן בשיתוף מאיירים מובילים בירושלים
 • סדנאות צורפות
כלי נגישות

Powered by - Wemake